Різдво в Карпатах

Різдво в Карпатах

Різдво - одне з найголовніших християнських свят в Україні і в Карпатах в тому числі. Традицій святкування дуже багато і подивитися тут повірте є на що. Назва свята говорить сама за себе - відзначається народження Ісуса Христа Пресвятою Богородицею, а по іншому свято називають Колядою або ж Корочуном. Перевага святкування саме в Карпатах в тому, що гуцульські родини вже сотні років зберігають унікальні традиції та звичаї, аналогів яких не існує не тільки ніде в світі, але і не зустрічаються ні в одному регіоні навіть України.

Святвечір

Почати потрібно звичайно ж спочатку, тобто з дня, званого Святвечором. В цей день, 6 січня, вся гуцульська родина тримає суворий піст до самого вечора і прийом їжі за день тільки один - так звана "Свята вечеря". Перед вечерею, який починають після сходження першої зірки, традиційно глава сім'ї обходить будинок з "Дідухом", який після вносить в будинок і ставить на чільне місце. Дідух - це сніп з колосків, прикрашений горіхами, гілками калини або горобини. Гуцули вважають, що в Дідуха вселяється добрий дух,  який обороняє будинок і їхню родину від усього злого, приносить щастя, здоров'я і достаток. Дідух - символ найдавнішого предка, зачинателя роду, оберега сім'ї. Для гуцулів він має велике значення.

Напередодні Святвечора господиня будинку готує дванадцять пісних страв, а саме дванадцять звичайно в пам'ять про дванадцять апостолів Христа. Головними різдвяними стравами ще наших предків вважають кутю (каша на основі вареної пшениці, ячменю або рису, присмачена маком, горіхами і медом), компот з сухофруктів, капусняк на овочевому бульйоні, голубці з грибною або овочевою начинкою, печені яблука з медом і горіхами. Все інше господиня готує на свій розсуд, головне щоб страви були пісними.

Отже, зійшла перша зірка. Перш ніж починати вечеряти, господарі годують всіх домашніх тварин. У Карпатах вважають, якщо тварини будуть голодними, всю сім'ю на цілий рік чекають нещастя і невдачі. А в пам'ять усіх померлих родичів на столі запалюють свічку і ставлять склянку вина з шматком хліба зверху. З-за столу в цей вечір вже не встають, їжі не додають. Після вечері стіл не прибирають.

За стародавнім звичаєм, родичам, хрещеним, сусідам збирають вечерю. А відносять її діти. Беручи такі дари, господарі також збирають у відповідь дари зі свого столу або обдаровують дітей горіхами, цукерками. Після вечері дорослі готуються до вечірньої церковної служби, а молоді дівчата ворожать.

Різдвяні свята

Якщо Святвечір відзначали скромно, то Різдво і весь тиждень після нього за традицією святкували з розмахом. У народі було прийнято влаштовувати гуляння на площах, під час яких молодь організовувала ігрища з перевдяганнями і вертепом. На Різдвяні святки також ворожили - на кавовій гущі, воді, молоці, хоча ворожіння на судженого в цей час все ж було небажані. Такі обряди по можливості переносилися на 12 днів свят - в проміжок між Різдвом і Хрещенням. Різдво - улюблена пора погуляти і зараз, до того ж, більшість традицій святкування збереглися і строго дотримуються в теперішній час. Деякі сім'ї відзначають народження Христа двічі - 25 грудня і 7 січня, вважаючи його великим і символічним святом.


Різдво в Карпатах - незабутнє дійство, пропустити яке просто неможливо. Як бачите, традицій дуже багато і просто прочитати про них - це не брати участь. Курорт "Осоння Карпати" запрошує вас з сім'єю та рідними  і зустріти це казкове свято з нами, а на період Різдва ми пропонуємо вам різноманітні акції та знижки, переглянути які можна у нас на сайті в розділі акції. Ну і нарешті, веселих вам свят та Різдва Христового!


Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті, ми зв'яжемося з вами найближчим часом і відповімо на всі питання, що цікавлять.