Історія та традиції святкування Дня Святого Миколая.
Інформація про життя та історію свята Святого Миколая, а також легенди, традиції та прикмети, пов'язані з цим святом, викликає святковий настрій і надає атмосфери чогось надзвичайного. Вогники та іграшки, що прикрашають вітрини магазинів, аромат мандаринів і ялинки, і хрускіт снігу в повітрі - все це робить зимовий період найулюбленішим часом для багатьох дітей, омріяним часом подарунків і солодощів.
На початку зимового сезону в Карпатах святкуємо День Святого Миколая, який, згідно з легендою, в ніч на 6 грудня приносить солодощі та подарунки слухняним дітям, кладучи їх під їх подушки.
Чи був Святий Миколай реальною історичною постаттю, чи це просто персонаж з чудової легенди?
Святий Миколай (грецьк. Νικόλαος - Ніколаус) справді існував. Він народився у 280 році нашої ери в багатій грецькій християнській родині, що мешкала в місті Патара, що тепер розташоване на території сучасної Туреччини. З дитинства Миколая вражала бідність і нужда, на які страждали жителі міста, він намагався таємно допомагати бідним родинам та сиротам.
Після смерті батьків Миколай успадкував великі статки, але вирішив розпродати всі свої маєтки і роздав гроші бідним. Полишивши світське життя, він здійснив паломництво до Палестини, а після повернення став священиком, а потім і єпископом в місті Міра. Під час переслідувань християнської віри він був ув'язнений, але визволений, а на старість став ченцем.
За життя Миколая вважали святим через його доброчинність, вірність, і щирість у служінні Богу через свої дії та справи. Часом його було канонізовано, а через його таємну допомогу іншим збереглася традиція подарунків у цей день.
Звідки походить популярність Дня Святого Миколая в Карпатах?
Вважається, що завдяки германцям свято на честь Святого Миколая розповсюдилось по всій Європі наприкінці X століття. Легенди про благочинні справи та чутливе серце свого співвітчизника розповіла візантійська принцеса Феофана, яка вийшла заміж за майбутнього германського імператора Оттона II.
Існує також версія, що українці почали відзначати День Святого Миколая у 1088-1089 роках після встановлення політичних зв'язків із Римом, під час князювання Всеволода Ярославовича.
У східних слов'ян виникла традиція святкування Дня Святого Миколая двічі на рік (окрім 6 грудня, святкування відбувається також 15 травня). Історично 15 травня – дата перенесення мощей святого з Міри до італійського міста Барі, а завдяки тому, що ця дата припала на важливий день у сільськогосподарському календарі, вважається, що Святий Миколай став своєрідним християнським спадкоємцем язичницького бога Велеса – покровителя землеробства та домашніх тварин. Тому цей святий шанується не тільки християнами, але і слов'янськими язичниками.
Чому виникла традиція потайки залишати подарунки на день Святого Миколая?
Існує численні легенди про добрі справи святого Миколая, одна з яких розповідає про збіднілого батька і трьох сестер.
Згідно з цією легендою, одного разу Миколай допоміг родині, в якій було 3 доньки. Через бідність жодна з них не мала приданого, отже, не могла вийти заміж. Тому батько дівчат вирішив віддати їх для заробітку розпустою. Дізнавшись про це, Миколай потайки вночі через вікно підкинув у їхню домівку 3 мішечки із золотими монетами, на які кожна з дівчат змогла придбати собі придане та вийти заміж.
За іншою версією цієї легенди, через те, що вікна були міцно зачинені, Миколай закинув 3 мішечки із золотом через димар. Мішки розв'язалися, а монети, розсипавшись, потрапили у шкарпетки, які сушилися на каміні. Тому у католиків існує традиція залишати подарунки саме у заздалегідь залишених шкарпетках.
Чому День Святого Миколая в Україні став дитячим святом?
В Україні День Миколая став виключно дитячим святом у XIX столітті, коли в Галичині почали розвиватися школи. І все зводилось не лише до подарунків: напередодні свята діти старанно готувалися, вчили пісеньки та віршики, проводили конкурси та змагання.
Після тривалої перерви (понад 70 років) традиція святкування Дня Святого Миколая в Карпатах була відроджена у 1990 році. Відтоді з кожним роком вона набуває поширення в Україні, а свято Миколая є не менш очікуваним для дітей, ніж Новий рік.
Які існують традиції святкування Дня Святого Миколая?
У країнах Європи День Святого Миколая відзначають 6 грудня. Вважається, що Миколай приїжджає на летючих оленях та, як і Санта-Клаус, залишає подарунки у заздалегідь приготованих для цього дитячих панчохах чи черевичках. Для того, щоб «нагодувати» оленів Миколая, діти залишають у панчохах чи черевичках сіно і морквинку, а на ранок знаходять у них подарунки.
За українськими звичаями і традиціями, Миколай приходить до дітей з подарунками та солодощами вночі з 5 на 6 грудня. До речі, у Західній Україні для подарунків від Миколая ставлять на підвіконня черевички. А ось на Сході України малюки звикли шукати подарунки під подушками.
Подарунки і солодощі в цей день отримують тільки слухняні діти, неслухняні – різочки чи шматочок вугілля (як символ покарання).
У цей день традиційно готують спеціальні тістечка-миколайчики, якими обдаровують дорослих і дітей. Тістечка мають форму сніжинок, бо вважається, що після Дня Святого Миколая в Карпатах настає справжня сніжна зима.
Щоб отримати бажаний подарунок, діти різних країн напередодні Дня Святого Миколая пишуть листівку, яку залишають на підвіконні.
Які існують прикмети, пов'язані з Днем Святого Миколая?
- Багато хто вірить, що День Святого Миколая – останній день року, коли неодмінно потрібно роздати всі свої борги.
- У Карпатах існує народна прикмета прогнозування погоди: якщо в День Святого Миколая міцні морози – зима буде холодною, якщо відлига і тепло – теплою.
- У цей день існувала традиція збиратися всім разом, ставити у церкві свічку, правили молебень і просити, щоб наступного року був щедрий урожай.
- Існує прикмета, якщо помиритися у цей день, то навіть вороги стануть у подальшому добрими друзями.
Святого Миколая також називають Чудотворцем, тому вважається, що загадане в цей день, будь-яке заповітне бажання обов'язково здійсниться!
Відпочинок на День Святого Миколая у СПА готелі Осоння Карпати.
День Святого Миколая - це одне з найбільш очікуваних свят у зимовому календарі, коли добрий чарівник приносить радість та подарунки. Щоб зробити це свято ще чарівнішим, завітайте до СПА готелю Осоння Карпати в Східниці у цей особливий день.
Ви маєте чудову можливість відсвяткувати День Святого Миколая в Карпатах у нашому готелі в Східниці.
Що саме чекає гостей СПА готелю Осоння Карпати:
Чудове розташування.
СПА готель Осоння Карпати розташований в мальовничому місці в Карпатах, на курорті Східниця, де ви зможете насолоджуватися природною красою та чистим гірським повітрям. Ви можете розслабитися, насолодитися чарівними краєвидами та відчути спокій та гармонію.
Релакс у СПА-центрі готелю Осоння Карпати.
СПА-центр готелю Осоння Карпати пропонує різноманітні процедури для вашого релаксу та відновлення. Ви зможете насолодитися сауною, банею, карпатською хвойною парною, басейном, масажем та іншими спа-процедурами, які допоможуть вам розслабитися та позбутися стресу.
День Святого Миколая в Карпатах.
У СПА готелі Осоння Карпати ми прикладаємо максимум зусиль, щоб День Святого Миколая став особливим для наших гостей, щоб створити незабутню атмосферу свята.
Комфортне проживання в номерах та котеджах.
У СПА готелі Осоння Карпати в Східниці ми пропонуємо затишні номери різного рівня від стандартних до лакшері. Ви зможете обрати номер, який відповідає вашим потребам та бажанням, та насолодитися комфортом під час вашого відпочинку.
Крім номерів, готель пропонує для проживання котеджі в Карпатах серед лісу на березі річки. Такі будиночки в Карпатах ідеально підходять для того, щоб провести відпочинок в Карпатах з дітьми, або відпочити невеличкою компанією.
Вишукана та смачна кухня ресторану Осоння Карпати.
Ресторан готелю Осоння Карпати в Східниці пропонує гостям широкий вибір страв традиційної карпатської та сучасної європейської кухні.
Асортимент напоїв не викличе розчарування навіть у дуже прискіпливих поціновувачів алкогольних та безалкогольних напоїв.
Сімейний зимовий відпочинок в Карпатах.
Традиційні зимові свята, такі як День Святого Миколая в Карпатах, завжди були і є святами сімейними, що збирають разом всю родину. У готельному комплексі в Східниці Осоння Карпати ми намагаємося створити атмосферу саме родинного свята, особливу увагу приділяючі дітям.
СПА готель Осоння Карпати - це ідеальне місце для відпочинку на День Святого Миколая. Бронюйте свій відпочинок у СПА готелі Осоння Карпати в Східниці та зробіть це святотнезабутнім для себе та своєї сім'ї!